Contact Us & Staff Details

Prep School Staff

Our dedicated team of teachers educate, inspire and support pupils in every facet of school life. Please see the staff list below.

To contact the Prep School, please call 020 7267 6266 and select option 3, or email prep@northbridgehouse.com.

If you would like to receive details of staff qualifications, please contact the Prep School via prep@northbridgehouse.com.

Senior Leadership Team (SLT)

Mr Brodie Bibby

Head Teacher and Teacher of History & Games

Mrs Jacqueline Job

Deputy Head, Designated Safeguarding Lead and Teacher of Games and Life Skills

Mr Cameron Beer

Assistant Head (Academic), Teacher of English and Year 6 Form Teacher

Mr Martin Otter

Teaching & Learning Lead Years 3-5 & Year 5 Teacher

Mrs Penelope Lee

Head of English and Teaching & Learning Lead Years 6-8 and Year 8 Form Teacher

Staff Position
Simon Columb Head of Art
Joanna Dawson Head of Music
Rob Ellings Director of Sport
Konstantina HaidouHead of Classics and Year 8 Form Teacher
Sally MiltonHead of Maths
Caroline PhillipsHead of Geography
Helene ReznekHead of Study Support
Shannon RodgersHead of Science
Estelle Taylor-LangleyHead of French and Year 8 Boys Form Teacher
Charlotte TeareHead of Girls Games
Amelia ThomasHead of History and RE, Teacher of English
Abbe West Head of Year 7 Boys, Head of Life Skills & Alumni Coordinator and Science Teacher (Maternity Leave)
Deon McNeeHead of Year 6 Boys, Teacher of Maths, Science, Geography, Games and Head of Niniane
Dana Vivian Head of Year 6 Girls
Andrew Flett Year 6 Boys Form Teacher and Teacher of Maths and Games
Eric NagyYear 6 Girls Teacher and DDSL
Shannon WilliamsonHead of Year 5 and Head of Computer Science
Dillie BariaYear 5 Teacher
Liah PessottoYear 5 Teacher and Head of Guinevere
Elaine SingletonYear 5 Teacher
Suzan SoniYear 5 Teacher
Taryn Hand Acting Head of Year 4, Year 4 Teacher and Charities Coordinator
Alix Smith Year 4 Teacher
Sinead Holt Year 4 Teacher
Kian MaloneYear 4 Teacher
Talhat KasimYear 4 Teacher
Carli MayHead of Year 3
Rachel BrayYear 3 Teacher
Camille PurcellYear 3 Teacher
Sheila DanhofYear 3 Teacher
Michaela O'NeilYear 3 Teacher
Richard BranchPE and Games Teacher, Head of Year 8 Boys and EVC
Elio FernandesPE and Games Teacher
Matt Lockwood PE and Games Teacher, Year 7 Form Teacher and Head of Year 7
Stevie Symmons Teacher of Girls Games and Year 7 Form Teacher
Helen GreenhamMusic Teacher (Part Time)
Richard HarkerMusic Teacher (Part Time)
Kelig SasseryFrench Teacher
Raquel Soto Marin French & Spanish Teacher and Year 7 Form Teacher
Anita CasuEnglish Teacher
Monica BondYear 6-8 Maths Teacher
Stella Vitoria Science Teacher
Serena KingDrama Teacher
Leila Parsons Senior Learning Assistant
Ania Smithers Learning Support Teacher
Cristina LopezLearning Assistant and Teacher of Spanish
Kristine Kendrick Part Time Learning Support Teacher
Shanice CorrLearning Assistant
Agnes Edwards Learning Assistant
Nikki Godfrey Learning Assistant
Raji Kaur Learning Assistant
Dion Mate Learning Assistant
Zoe Mclean Learning Assistant
Sara Page-TowersLearning Assistant
Vanessa Smart Learning Assistant
Tiffany Taylor Learning Assistant
Brenda Pizzi Student Well-being and First Aid Coordinator and Head of Lancelot
Jethro Dykes Librarian
Mary Fasogbon Science Technician
Alfredo AbreuHead Caretaker
Rita CapaldoCatering Manager
Naomi SautterPA to the Head Teacher
Zara WilliamsSchool Administrator and Transport Coordinator
Stephanie BeckReceptionist
Daniel CaleyData and Assessment Manager
Grant NeilsenSenior ICT Technician
Claire CrowtherSenior Registrar
Jeniene ScottAdmissions Officer
Martin FilkinsBusiness Manager
Ambia AliFinance Manager