Staff list

Nursery and Pre-Prep Hampstead – Staff List

Please see the staff list for the Nursery School below.

 

If you would like to receive details of staff qualifications, please email the Nursery School via nursery@northbridgehouse.com.

 

To contact the Nursery School, please call 020 7267 6266 and select option 3, or email nursery@northbridgehouse.com.

 

Cognita CEO: Frank Maasen
Cognita European Director of Education: Nicola Lambros
Cognita European CEO and Chair of Governors: Michael Drake  

Nursery staff

Name
Role
Class
Brendan PaveyExecutive Headteacher
Nishi KapoorHead of School and Designated Safeguarding Lead
Ciarren LittlerDeputy Head Academic, SENDco and DDSL
Jasmine Decardi-NelsonPre-Reception Year Group Head
Trish AbreuNursery Year Group Head
Teaching & Non-Teaching Staff
Nikoletta PapanikolaouLead Teacher Badgers
Sarah Carlon key person Badgers
Ilham AhmedLead TeacherHedgehogs
Arti BhanotKey PersonHedgehogs
Mirema CovicKey PersonHedgehogs
Igballe PeciKey PersonHedgehogs
Angela DemetriouLead TeacherRobins
Amanda SabellaKey PersonRobins
Priti KhamitkarKey PersonRobins
Mariama SeideKey PersonRobins
Ruth Akhavi-BrennanLead TeacherTigers
Silvana Nikolova Key Person (Mon-Tues)Tigers
Dagmara HermanKey Person (Wed-Fri)Tigers
Sam LawrenceKey PersonTigers
Jasmine Decardi-NelsonLead TeacherFlamingos
Merita GashiKey PersonFlamingos
Naomi SextonLead TeacherPenguins
Fatou NjieKey PersonPenguins
Cherry RobinsonLead TeacherLions
Bianca MoinescuKey PersonLions
Lavina CostaLead TeacherKoalas
Mimi Hoxha Key PersonKoalas
Trish Abreu Lead TeacherBears
Kerry CallanKey PersonBears
Luba KurylchykKey PersonBears
Sarah Murphy 1-1Bears
Maria MaratouPPA Cover
Catherine DiverresFrench (Tues-Thurs)
Gary FergusonGym
Marilu IsabelleMusic (Wed-Fri)
Dani ScottonDrama (Tues-Wed)
Helen MelissinouDance Teacher (Thurs)
Evonne TorongoDance Teacher (Thurs)
Georgia YiannakesDance Teacher (Thurs)
Alison Raphael Pianist
Administration Staff
Valentina RonchiSCR Champion
Edith DominguesSenior Administrator
Nelson FrancoSite Manager
Shadrack QuarshieAssistant Technician
Andrew SewellAdmissions
Kalliopi GrigorakakiAdmissions
Kim KemptonAdmissions
Florian Poni Kitchen Staff
Marie CarpenterKitchen Staff
Cristina CondeKitchen Staff
Akua BrooksKitchen Staff

Thomas Franks Catering

Name
Role
Maria CondeChef Manager
Eunice Da Costa
Amanda Davies
Marie Carpenter

Pre-Prep School Staff

Name
Role
Class
Brendan PaveyExecutive Head Teacher
Michelle BlaberHead of School & Designated Safeguarding Lead
Marina HobdenDeputy Head, SENDCO & DDSL
Rahee Robbani-BhaganiHead of Reception
Rachel SorbieHead of Year 1 & Deputy Designated Safeguarding Lead
Samantha BlandHead of Year 2
Reception
Georgie Oldroyde Class TeacherWillow
Genevieve KennedyTeaching AssistantWillow
Oana Gennaro Class TeacherMaple
Fabiana NuaraTeaching AssistantMaple
Tasnim HaiderPGCE Student TeacherMaple
Rahee Robbani-BhaganiClass Teacher & Head of Year Sycamore
Marian KennedyTeaching AssistantSycamore
Olivia Prior Class TeacherLarch
Lisa BussTeaching AssistantLarch
Year 1
Rachel SorbieClass Teacher, Head of Year, Deputy DSLHazel
Nikki SwindellsTeaching AssistantHazel
David Leixnering Class TeacherPine
Laura Porta Teaching Assistant – Mon & Tues Pine
Mina MistryTeaching Assistant - Weds, Thurs & Fri Pine
Heather HutchinsonClass TeacherOak
Alison LightTeaching AssistantOak
Year 2
Nicolas RussellClass TeacherElm
Sibel UnverTeaching AssistantElm
Marvin GreenICT Lead & Class TeacherKatsura
Sibel UnverTeaching Assistant - Mon & Tues Katsura
Laila RabiTeaching Assistant - Weds, Thurs & FriKatsura
Samantha BlandClass Teacher & Head of Year Banyan
Danielle SpencerTeaching Assistant - Mon, Tues, Weds, Thurs Banyan
Lulu Abdul1:1 Learning Support Assistant Banyan
Laura PortaTeaching Assistant - FriBanyan
Stuart BirneyEducational Visits and Science Lead & Class TeacherBeech
Tania ReedTeaching AssistantBeech
Subject Specialists
Catherine DiverresFrench (Reception)
Carol Meunier-MurphyFrench (Year 1 & 2)
Gabriella FallettaItalian
Anna FeildMusic
Gary FergusonGym and Games
Maithri GohilLearning Support Teacher
Kemi PennicottPPA teacher – Mon, Tues & Weds
PERI Teachers
Corine CerviPiano
Lauren FolderViolin
Administration Staff
Andrew SewellHead of Admissions
Kalliopi GrigorakakiRegistrar
Kim KemptonAdmissions Officer
Valentina RonchiSCR Champion
Alan KeanesHead of Estates
Nathan FellCaretaker
Sam AidooAssistant Technician
Fauzan ZainuddinSchool Administrator

Thomas Franks Catering

Name
Role
Mateusz CzerwinskiChef Manager
Ceneida Giraldo Sarria
Marco Rodrigues
Michelle Miller

Northbridgehouse