Staff

Senior School Staff

Please see the staff list for the Senior School Hampstead below.

To contact the Senior School, please call 020 7267 6266 and select option 4, or email seniorschool@northbridgehouse.com.

If you would like to receive details of staff qualifications, please email the Senior School via seniorschool@northbridgehouse.com.

 

Assistant Director of Education Cognita (Chair of Governors): David Baldwin

Mr Brendan Pavey

Head Teacher, Teacher of Geography

Mr Christopher Jones

Deputy Head, Teacher of History

Mr James Garrett

Assistant Deputy (Academic), Head of History, Head of Y11 (Academic)

Miss Ariana Oliver

Assistant Deputy (Operational), Head of Geography, Head of Y11

Mrs Julia Devlin

Assistant Deputy (Pastoral), Designated Safeguarding Lead

Mr Mark Ashley

Head of PE

Ms Samira Bencheikh

Teacher of French and Spanish, Form Tutor 9 Bencheikh

Mr Jonathan Birkett

English Intervention Teacher

Mrs Louise Blair

Teacher of DT – Textiles (P/T)

Mr Ellis Bolle

Teacher of English, Form Tutor 8 Bolle

Mr Davi Rodrigues Borges

Teacher of Maths, Form Tutor 10 Borges

Ms Alessandra Cesarato

Head of MFL, Form Tutor 10 Cesarato

Mr Paul Connelly

Teacher of Art and Ceramics (P/T) Form Tutor 7 Irwin/Connelly

Mrs Arezoo Corrigall

Teacher of Food Technology (P/T)

Mr Gabriel Craciun

Teacher of Maths, Form Tutor 10 Craciun

Miss Filomena D'Alessio

Teacher of Science (P/T)

Ms Leah Das

Food and Textiles Technician (P/T)

Mr Michael Davies

Visual Arts Technician (P/T)

Miss Laura Donnelly

Teacher of PE, Head of Year 10

Ms Nuala Dowd

Science Technician

Miss Amelia Falinska

Teacher of Science

Ms Heike Gauglitz

Teacher of D.T Resistant Materials (P/T)

Mr Jack Georgeou

Teacher of Maths, Form Tutor 7 Georgeou

Ms Eleanor Green

Head of English, Form Tutor 11 Green

Mr Daniel Hall

Head of Maths

Ms Katharine Harney

Teacher of English, Form Tutor 9 Harney

Mr Tony Howard

DT Technician (P/T)

Ms Ramona Ianc

Teacher of Science, Form Tutor 10 Ianc

Miss Catherine Irwin

Teacher of Art and Ceramics (P/T), Form Tutor 7 Irwin/Connelly

Mr Robert Jackson

Teacher of Drama (P/T)

Mr Sean Kidd

Teacher of Geography & History, Form Tutor 10 Kidd

Mr Joshua Leach

Teacher of Maths, Form Tutor 7 Leach

Mr Dominic Leitch

Librarian

Mr Sam Marks

Teacher of PE, Head of Year 8

Miss Amy McIntosh

Head of Science

Dr Oliver Neto

Teacher of English, Form Tutor 11 Neto

Mrs Clare O’Keefe

Teacher of PE (P/T)

Mr William Parker

Teacher of Art, Form Tutor 11 Parker

Mr Geoff Pearce

Head of Music, Form Tutor 9 Pearce

Miss Kemi Pennicott

Visual Arts Technician (P/T)

Mrs Charlotte Revie

Head of Drama, Head of Year 7

Mr Hugh Richardson

Teacher of Science

Ms Teresa Rodriguez

Teacher of French and Spanish, Form Tutor 8 Rodriguez

Mrs Charmalyn September

Teacher of English, SENCO

Dr Mingyan Shao

Head of ICT and Computer Science, Form Tutor 10 Shao

Mr Cameron Shaw

Teacher of Geography, Form Tutor 11 Shaw

Mr Trent Stickland

Teacher of Photography, Head of Visual Arts, Form Tutor 11 Stickland

Ms Cam-Tu Tomkins

Teacher of English, Form Tutor 11 Tomkins

Dr Andreia Vargas-Seymour

Teacher of Science, Form Tutor 11 Vargas-Seymour

Mr George Watkins

Teacher of French and German (P/T), Form Tutor 9 Watkins

Mrs Marieka Watters

Teacher of Science, Form Tutor 7 Watters

Ms Vanessa Waysome

Cover Supervisor

Mr Joshua Wilkinson

Teacher of PE, Head of Year 9

Mr Gabriel Williams

Teacher of History (P/T)

Miss Lydia Williams

Teacher of Latin & Classics, Head of Co-Curricular, Form Tutor 11 Williams

Support Staff

Mrs Nichole Hopkins

Data and Assessment Manager

Ms Clair Tighe

Receptionist

Ms Vian Vali

School Secretary and PA to the Head

Ms Emma Nilsson

PA to the Deputy Head

Ms Georgina Montanaro

Admissions Manager, Senior Schools

Mrs Kalliopi Grigorakaki

Admissions Officer

North Bridge House Schools

North Bridge House Schools

North Bridge House Schools